تدوین، تصویب و تطبیق طرح ایجاد کمیته مشترک نهادهای دولتی و جامعه مدنی برای نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه با فساد اداری

تعهد

10. تدوین، تصویب و تطبیق طرح ایجاد کمیته مشترک نهادهای دولتی و جامعه مدنی برای نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه با فساد اداری

جنوری 2018 آگست 2019

نهاد/ ارگان اصلی اجرا کننده

اداره عالی نظارت بر تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری 

شرح تعهد

مشکل عمومی که تعهد به آن می­پردازد چیست؟

افغانستان در یک دهه اخیر بر پایه گزارش سالانه شاخص ادراک فساد جهانی سازمان بین­المللی شفافیت هرسال در میان کشورهای جهان مقام اول تا هشتم فاسدترین نظام اداری را در جهان از آن خود کرده است. فساد اداری به اندازه ناامنی، هراس افگنی و مواد مخدر برای حکومتداری خوب در افغانستان مشکل آفرین می­باشد.

تعهد چه است؟

دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور مبارزه موثر با فساد اداری و اجرای تعهداتش، اقداماتی از قبیل الحاق به میثاق بین-المللی مبارزه علیه فساد اداری و انفاذ قانون  نظارت از تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری را انجام داده است.

اخیرا و در واپسین اقدام، دولت جمهوری اسلامی افغانستان استراتیژی جدید مبارزه علیه فساد اداری را تدوین و تصویب نموده است. به منظور نظارت موثر از تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری در جلسه­های مشارکت دولتداری باز افغانستان تصمیم گرفته شد که کمیته مشترک سکتور عامه و نهادهای مدنی ایجاد شود. کمیته موظف به نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری و فراهم­سازی سفارش­های لازم برای شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد است. کمیته پیشرفت­های اجرای سفارش­های داده شده را پیگیری و معلومات لازم برای غنی­سازی استراتیژی­های آینده مبارزه با فساد را فراهم می­سازد. کمیته پیشرفت­ها را به اساس گزارش­های نهادهای اجرا کننده از عمل­کردها و دستاوردهای آنها در اجرای استراتیژی پیگیری خواهد کرد. 

تعهد چگونه مشکل را حل می­­کند؟

این تعهد فرصتی را برای نهادهای جامعه مدنی و اداره عالی نظارت فراهم می­سازد تا از تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری به گونه دوامدار نظارت به عمل آورده و ادارات دولتی را وادار به اجرای مسوولیت­های شان در راستای مبارزه علیه فساد اداری سازد.

برای اجرای این تعهد نخست اداره عالی نظارت مسوده طرحی را در مورد ایجاد کمیته­ای متشکل از نهادهای دولتی و جامعه مدنی برای نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری ترتیب می­کند. این کمیته مسئول نظارت از اجرای استراتیژی است. کمیته مشترک برنامه عمل نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه با فساد را تدوین می­کند.

بر اساس این طرح نهادهای جامعه مدنی در نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری و ارائه سفارش­ها و تهیه معلومات برای غنی سازی تلاش­های مبارزه با فساد مستقیما ذیدخل می­شوند. این امر موجب افزایش زمینه­های تطبیقی استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری می­شود و منتج به ارتقای شفافیت و حسابدهی در عرضه خدمات عامه می­شود.

توقع می­رود که عمل­کردهای کمیته اجرای بهتر استراتیژی را تسهیل کند و سر انجام عرضه خدمات بهبود یابد و جایگاه دولت جمهوری اسلامی افغانستان در فهرست کشورهای فاسد جهان پایین بیاید.

چرا این تعهد با ارزش­های مشارکت دولتداری باز مرتبط است؟

این تعهد با ارزش­های متعدد مشارکت دولتداری باز مرتبط است: زیرا از یک سو مشارکت نهادهای جامعه مدنی را در روند نظارت از اجرای استراتیژی تامین می­کند و، از سوی دیگر، با همگانی­سازی معلومات حاصله از سوی کمیته مشترک شفافیت تامین می­شود. افزون بر آن، کمیته مشترک با نظارت از تطبیق استراتیژی و پیگری پیشرفت­های آن و تهیه سفارش­های لازم برای نهادهای اجرا کننده زمینه حسابدهی را فراهم می­سازد. 

معلومات اضافی

وجوه مالی تطبیق این تعهد از بودجه اداره عالی نظارت تامین می­شود.

این تعهد با استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری (2017- 2020) مرتبط است.

فعالیت­های مهم (قابل سنجش و ارائه)

تاریخ آغاز

تاریخ ختم

ترتیب مسوده طرح ایجاد کمیته مشترک نهادهای دولتی و جامعه مدنی برای نظارت از اجرای استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری توسط اداره عالی نظارت

جنوری

2018

فبروری

2018

تدویر 3 جلسه با نهادهای جامعه مدنی و وزارت خانه­ها و اداره­های مستقل مرتبط جهت شامل­سازی دیدگاه­های آنها در نسخه نهایی طرح متذکره

مارچ

2018

می

2018

ارائه نسخه نهایی طرح متذکره از سوی اداره عالی نظارت به شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد غرض تصویب

جون

2018

آگوست

2018

ایجاد کمیته مشترک بر اساس طرح تصویب شده از سوی اداره عالی نظارت

سپتامبر

2018

اکتوبر

2018

تهیه برنامه عمل برای اجرای نظارت از تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد از  سوی کمیته مشترک

نوامبر

2018

دسامبر

2018

جلسه ماهوار کمیته مشترک و تهیه گزارش­ها و سفارش­های لازم برای شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد

جنوری

2019

 

آگوست

2019

تهیه گزارش معلوماتی شامل چالش­های، خلاءهای موجود، درس­های آموخته شده و سفارش­ها برای استفاده در استراتیژی­های مبارزه با فساد در آینده

جولای

2019

آگست

2019

تماس

شخص مسئول در نهاد اجرا کننده

سید غلام حسین فخری

عنوان وظیفه، بخش یا دیپارتمنت

رییس اداره عالی نظارت برتطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری

ایمیل آدرس و شماره تلفن

reza.kashifi@gmail.com           0754030536  

نهادهای دیگر

دولتی

وزارت­ها و ادارات دولتی

سازمان­های جامعه مدنی، سکتور خصوصی، طرف­های چند جانبه، گروه­های کاری

نهادهای جامعه مدنی